Porady Jubilerskie

 

Najczęstsze pytania,

 naszych klientów

 

Jeśli dręczą Państwa pytania z dziedziny jubilerstwa, nie wiecie Państwo jak wyczyścić swoją biżuterię, czy Wasz pierścionek na pewno jest ze złota i ma zakute brylanty lub czy możecie mieć uczulenie ja jakiś składnik Waszej biżuterii.

Zapraszam do czytania naszego bloga oraz do zadawania nam nurtujących Was pytań. Wykorzystując nasze 24 letnie doświadczenie w branży oraz profesjonalną kadrę, postaramy się rozwiązać Państwa problem.

Zacznijmy od tych pytań które zadawane są przez Państwa najczęściej:

1.       Jak odpowiednio dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego lub obrączek?

Odpowiedni dobór rozmiaru to bardzo ważna sprawa przy składaniu zamówienia na pierścionek czy to obrączki. Późniejsze zmiany rozmiaru osłabiają strukturę biżuterii, czyniąc ją bardziej podatną  na pęknięcia. Jeszcze większy problem występuje wtedy gdy pierścionek lub obrączka posiada kamienie naturalne np. brylanty. Każda późniejsza korekta rozmiaru tworzy dodatkowe zagrożenie związane z możliwością uszkodzenia kamienia.  Pamiętajmy wiec  o kilku podstawowych zasadach:

 • Dobierając rozmiar postarajmy się odwiedzić jubilera w optymalnych warunkach temperaturowych tj. nie podczas upałów lub nadmiernego mrozu. Nasze ręce są wówczas mocno spuchnięte lub zmarznięte co powoduje że możemy nieprawidłowo odczytać rozmiar.
 • Dobrze dobrany rozmiar to taki układ w którym przy zakładaniu pierścionek lub obrączka wchodzi nam bez trudu na palec ale schodzi z niego z lekkim oporem na kostce. Wszystko oczywiście zależy od budowy naszego palca, mimo to wskazany jest opór przy ściąganiu pierścionka.
 • Jeśli nie mamy możliwości pomiaru rozmiaru palca, co często zdarza się w sytuacji kiedy chcemy zrobić komuś prezent-niespodziankę, możemy podać rozmiar aktualnie noszonej biżuterii.  Mierzymy wówczas  ŚREDNICĘ WEWNĘTRZNĄ SZYNY, pierścionka lub obrączki. Każdy jubiler ma swój zestaw miarek i podanie numeru może być niekompatybilne z miarką którą on posiada a tym co mierzyliśmy wcześniej.
 • Nie zapominajmy także o tym że im szersze obrączki tym trudniej będzie nam je założyć.  Jeśli obrączka posiada soczewkę będzie tam łatwiej wchodzić na palec ale także i z niego schodzić. Te aspekty także warto uwzględnić  podczas przymiarki.

2.       Czy można powiększać  lub pomniejszać obrączki z kamieniami?

W większości wypadków, oczywiście można powiększyć lub pomniejszych obrączki z kamieniami. Jest to dosyć skomplikowany zabieg który wymaga wyjęcia kamienia jego gniazda, następnie korekty rozmiaru i powrotnego jego zakucia.

 3.       Czy białe złoto jest bardziej miękkie niż żółte?

Wbrew pozorom i panującej opinii to właśnie białe złoto jest metalem twardszym niż żółte. Powodem tego są dodatki stopowe, które dodajemy do złota by uzyskać odpowiednią barwę. To właśnie one utwardzają je w odpowiedni sposób.

4.       Czy mat  nałożony na obrączkach będzie się ścierał?

Każdy mat ma inną strukturę i co za tym idzie trwałość, wyróżnić możemy maty kreskowe, piaskowania czy satynowanie. W zależności od rodzaju matu jaki wybierzemy, można określić mniej więcej ile taki mat będzie wyglądał odpowiednio. Jego trwałość zależy także od tego na ile intensywnie narażamy naszą biżuterię na uszkodzenia mechaniczne. Przykładem jest rodzaj wykonywanej przez nas pracy. Przykładowo,  mat na obrączce  osoby pracującej fizycznie, będzie bardziej narażona na ścieranie niż kogoś kto pracuje w biurze.  Średni czas po jakim powinniśmy odnosić mat to od 1-2 lat. Pocieszający jest jednak fakt że koszty odświeżenia matu to ok. 20 zł na marę obrączek. Takie ceny aktualnie posiada Złota Linia.

5.       Czy łączenie różnych kolorów złota w obrączkach powoduje ich pękanie, w późniejszym czasie?

Wielu klientów obawia się że wybór łączonych kolorystycznie  obrączek narazi ich na problem spowodowany ich późniejszym pękaniem. Nie powinniśmy mieć jednak o to obawa. Sposób łączenia jest na tyle trwały że zapewnia nam dużą wytrzymałość i trwałość obrączek. Ich pęknięcie może być spowodowane tylko dużymi naprężeniami zewnętrznymi. Zdarzyć się to może kiedy mechanicznie mocno uszkodzimy obrączkę np. gubiąc ją i najeżdżając na nią kołem auta.

6.       Czy lepsze są obrączki z soczewką czy bez soczewki?

Wyjaśnijmy najpierw co to jest soczewka. Soczewka to uwypuklenie na wewnętrznej stronie obrączki, jest ono ewidentnie wyczuwalne pod palcami. Ma ono za zadanie przede wszystkim zapobiegać odparzaniu się palców ale także zwiększyć komfort noszenia oraz zdejmowania i zakładania obrączek.

 7.       Czy można użyć do przetopienia złoto niższej próby by uzyskać wyższą?

Nasza pracownia jest wyspecjalizowana do tego typu działań, nie ważne w jakiej próbie klient przyniesie nam biżuterię do przetopienia, jesteśmy w stanie uzyskać taka próbę jaką nam zada. Nie ma wiec problemu aby podnieść lub obniżyć wartość próby, według potrzeb.

8.       Czy można wykorzystać  żółte złoto do zrobienia białych obrączek?

Dokładnie po to stworzyliśmy naszą pracownię, by umożliwić naszym klientom przetapianie swojego złota w obojętnie jakim kolorze na kolor który chcą uzyskać. Usługa przetapiania jest wliczona w cenę wykonania danej biżuterii co powoduje, że klient nie jest obciążony dodatkowymi kosztami.

 9.   Czy można wygrawerować napisy w obrączkach?

Grawerowanie napisów w obrączkach jest oczywiście możliwe, niezależnie od tego czy są to obrączki z klimatyzacją czy bez.  Wielkość czcionki oraz ilość wygrawerowanych liter zależy od szerokości obrączki jaką wybierzemy oraz od rozmiaru jaki mamy. Na obrączkach o małych rozmiarach oraz szerokości mieści się mniej liter. Na odpowiednio szerokich obrączkach, możliwe jest nawet grawerowanie, liter w dwóch rzędach.

10.   Czy nasza pracownia może dodać swoje złoto jeśli to posiadane przez klienta nie wystarczy na wykonanie całej biżuterii?

Oczywiście Złota Linia dodaje złoto jeśli klienta ma takie życzenie. Odbywa się to na zasadzie kupna materiału po określonej cenie z dnia.

11.   Czy da się odnowić grawer zewnętrzny po tym jak uległ starciu?

Nie ma najmniejszego problemu w odnowieniu grawera zewnętrznego. Nasza pracownia posiada możliwości odnawiania grawera mechanicznie nałożonego jak i tego wykonywanego ręcznie.

12. Jak rozwiązać problem jeśli ktoś jest uczulony na nikiel a chce nosić obrączki z białego złota?

Jeśli są Państwo uczuleni na nikiel i boją się że białe obrączki mogą Was uczulić, istnieje rozwiązanie tego problemu. Zaczynając od podstaw, wyjaśnijmy. Aby uzyskać białe złoto, powinniśmy do czystego żółtego złota dodać dodatek stopowy w postaci tak zwanej ligury. Dokładne składy ligur to tajemnica handlowa, ale podstawowe metale nadające biały kolor są nam oczywiście znane. Jest to albo nikiel albo pallad. W momencie kiedy klient zgłasza uczulenie na nikiel, możemy zastąpić go palladem, wybierając ligurę która zawiera właśnie ten metal. Ligura palladowa nadaje nam biały kolor i jeszcze bardziej wzmacnia stop, powodując że obrączki z dodatkiem palladu są bardziej trwałe na zarysowania niż te z dodatkiem niklu. Jest jednak jeden minus tego rozwiązanie o którym warto wspomnieć, wykonanie takiej pary obrączek jest nieco droższe. Złota Linia jest jedną z niewielu pracowni która może wykonać dla Państwa tego typu usługę.

 

 

 

 

 

 

Najczęstsze pytania,

 naszych klientów.

12 thoughts on “Porady Jubilerskie

   • Witam ile moze kosztowac skròcenie bransolety srebrnej(złoconej)? U jednego jubilera powiedziano mi ze nie skròcą bo będą przebarwienia

    • Witam, zdecydowanie jest to prawda, srebrna bransoleta ma tylko delikatną warstwę złota na powierzchni. Pod wpływem lutowania warstwa ta zejdzie, gdyż działa na nią wysoka temperatura. Koszt skrócenia od 15 zł ale koszt pozłocenia punktowego to dodatkowy koszt 25 zł lub całości 60 zł zależy jak wygląda bransoleta.

 1. Czy byyliby Państwo zrobić w obrączkę mały diamencik? Moja obrączka ma już 4 lata, ale brakuje mi w niej ozdób. Dodatkowo chciałam zapytać czy można przerobić obrączkę na strukturę matu? Bo nasze są.zwykle, ale teraz wydaje mi się, ze biją po oczach

  • Witam, zdecydowanie jest to prawda, srebrna bransoleta ma tylko delikatną warstwę złota na powierzchni. Pod wpływem lutowania warstwa ta zejdzie, gdyż działa na nią wysoka temperatura. Koszt skrócenia od 15 zł ale koszt pozłocenia punktowego to dodatkowy koszt 25 zł lub całości 60 zł zależy jak wygląda bransoleta.

 2. Witam. Dostalam pierścionek zaręczynowy z białego złota który ma maleńki kosZyczek w którym osadZony jest brylant. Chciałabym zapytać jaki byłby koszt powiekszenia pierscionka o jeden rozmiar. Oczywiście jeśli chodzi o materiał i wykonanie ile mogło by to kosztować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>